Zadzwoń, wypełnij
formularz kontaktowy
lub napisz do nas

505 450 918
» Aktualności » Producenci opon-z jakiego kraju pochodzą.

Producenci opon-z jakiego kraju pochodzą.

Największe koncerny oponiarskie oraz producenci opon na Świecie:


1. Na pierwszym miejscu jest grupa CONTINENTAL (Niemcy) z wartością rynkową 15,03 mld EUR. Marki opon z grupy Continental:

Uniroyal - powstała i istnieje od ponad 130 lat.  Uniroyal od tego czasu stała się jednym z głównych graczy na rynku oponiarskim.

Semperit (Austria)

Barum - swój rodowód wywodzi z fuzji (1945) trzech głównych firm produkujących opony w dawnej Czechosłowacji: Bata w miejscowości Zlín, Rubena w miejscowości Náchod oraz Mitas.

Gislaved (Szwecja)

Viking (UK)-Koncern pochodzący z Norwegii. Duży rozwój firmy przypada na lata 70-te wtedy Viking otworzył swoje przedstawicielstwo w Wielkiej Brytanii – Viking Tyres. W roku 1971 zmieniono nazwę na Viking-Askim.

Matador - Słowacka marka Matador ma wieloletnią tradycję już w 1925 roku pod tą marką produkowano opony w dawnej Czechosłowacji.

Mabor - to portugalska marka opon która w 1991 roku została wcielona do grupy Continental.

General Tire (USA)

 2. Drugim pod względem kapitalizacji jest BRIDGESTONE (Japonia), notowana na giełdzie w Tokyo. Wartość rynkowa w EUR wynosi 13,8 mld. Należą do niego:

Firestone - W 1905 roku Harvey S. Firestone założył Firestone Tire and Rubber Company w Akron, stan Ohio w USA. Od początku istnienia był głównym dostawcą opon dla Firmy Ford Motor Company. 

Dayton - Dayton Rubber Company powstało w stanie Ohio  USA w maju 1905.

Posiada udziały w: 

Nokian - Nokian Tyres plc została założona w 1988 roku i była notowana na giełdzie w Helsinkach w 1995 roku. Produkcja opon do samochodów osobowych rozpoczęła się w 1932 roku i jako pierwsza na świecie zaczęła produkować opony zimowe.

Lassa (Turcja)

3. Na ostatnie miejsce na podium znalazłł się MICHELIN (Francja). Spółka jest wyceniana przez inwestorów na 12 mld EUR. Należą do niego:

Kleber - Marka Kleber należy do grupy Michelin. Od 100 lat KLEBER zdobywa sobie reputację w trzech obszarach: niezawodności, bezpieczeństwa i w reagowaniu na problemy użytkownika.  

BF Goodrich - BFGoodrich to pierwszy amerykański producent opon.

Riken - powstała w Japonii w 1917 roku, od 1992 roku spółka znana jest jako Michelin Okamoto. 

Kronprinz (Niemcy)

Taurus (Węgry)

Kormoran - to obok Dębicy jeden z dwóch największych polskich producentów opon. Firma od 1995 roku została wcielona w skład koncernu Michelin.

Warrior (USA)

Siatyre (Łotwa)


4. Hankook (Korea)  - 4,9 mld EUR - to pierwszy koreański producent opon. Produkcja opon rozpoczęła się w 1941 roku. W 2001 roku powstał w Roterdamie (Hollandia) oddział europejski. W 2006 roku nasiliła się ekspansja na rynki Europy.


5. Nokian (Finlandia) - 4,7 mld EUR


6. Cheng Shin Rubber (Chiny,Tajwan) marka Maxxis - 4,2 mld EUR - działa w około 150 państwach (Azji, Europie i Ameryce Północnej). Maxxis jest jedną z największych firm na rynku opon na świecie zatrudniającą ponad 20.000 pracowników.


7. Pirelli (Włochy) - 3,7 mld EUR - należą do niego:

Ceat - to włoska marka opon. Samo słowo Ceat to skrót który oznaczający Cavi Electrici Affini Torino (kable i produkty pokrewne w Turynie). W 1958 roku Ceat przeniósł się do Indii gdzie powołano Ceat Tire.

Courier (Włochy)

Metzeler (Niemcy)


8. Goodyear Tire (USA) - 3,1 mld EUR - należą do niego:

Dunlop - Firma Dunlop jest jednym z wiodących na świecie producentów i sprzedawców opon do samochodów osobowych, komercyjnych i motocykli.

 

Dębica - TC Dębica S.A. jest największym polskim producentem opon do samochodów osobowych i dostawczych.

 

Fulda - Fulda to nazwa kojarząca się nie tylko z miastem i rzeką w Niemczech. Założona w 1900 roku firma jest również producentem wysokiej jakości opon zapewniających bezpieczeństwo, trwałość i doskonałą relację ceny do jakości. Posiadając około 10% udziałów na niemieckim rynku, Fulda jest obecnie jedną z czołowych marek.

 

Sava - pochodzi ze Słowenii, a swe pierwsze kroki w branży gumowej stawiała już w 1920 roku.Sava  jest rodzimą marką mającą wiele lat doświadczenia w wytwarzaniu wysokogatunkowych produktów gumowych. W 1997 r. koncern Goodyear kupił najpierw część udziałów w dziale oponiarskim firmy Sava, a w 2004 r. przejął go w całości. Sava stała się jedną z marek koncernu Goodyear i od tego czasu odnosi kolejne sukcesy w sprzedaży w całej Europie, zwłaszcza na rynkach w jej zachodniej części.

 

Pneumant - to niemiecki producent opon. Do roku 1989 firma została spółką publiczną. Dzisiaj, marka opon Pneumant znajduje się wśród tańszych modeli.

 

Regal - Wszystkie opony Regal są produkowane w RPA przez Dunlop Tyres w dwóch zakładach produkcyjnych, z wykorzystaniem najnowszych urządzeń i zaawansowanych technologii.

 

9. Sumitomo Rubber (Japonia)marka Falken - 2,3 mld EUR - została uruchomiona w swojej ojczyźnie w Japonii w 1983 r. i została wprowadzona na rynek Ameryki Północnej dwa lata później.

10. Yokohama (Japonia) - 1,4 mld EUR - Yokohama Rubber Co jest szóstym pod względem wielkości producentem opon na świecie. Koncern produkuje opony do samochodów osobowych, sportowo-terenowych, dostawczych, ciężarowych i autobusów oraz do samolotów.


Pochodzenie pozostałych producentów:

ARGENTYNA: Fate

CHINY: Sailun, Wanli, Westlake, Goodride, Infinity, Interstate, Linglong, Minerva, Rockstone,Fortuna,Fullrun

CZECHY: Mitas

HOLANDIA: Vredestein-Producentem opon Vredestein jest Holenderska firma Vredestein Tyres B.V.

HOLANDIA :Kingstar

 

JAPONIA: Toyo - Producentem Toyo jest Japońska firma Toyo Tire & Rubber Co. Ltd. Istniejąca od 1945 roku siedziba firmy znajduje się w Osace.

 

KOREA: Nexen- Założona w 1942 roku jako Heung-A Tire Nexen Tire ma ponad 70 lat tradycji jako szanowanego lidera w branży oponiarskiej. Uznana za pierwszą spółkę w  Korei Południowej która rozpoczeła produkcję opon samochodowych w 1956 roku.

KOREA:Kumho - Kumho jest niezależnym producentem opon pochodzącym z Korei. Firma istnieje od 1960 roku. Słynie z produkcji opon klasy HP i UHP, które często są wykorzystywane w sportach motorowych.

KOREA: Roadstone

SERBIA: Trayal

SZWAJCARIA: Maloya

SZWECJA: Gislaved

TAJWAN: Federal, Nankang, Kenda

WŁOCHY: Firenza (technologia Japonia), Marangoni

 

na podstawie:http://www.oponaok.pl